Alimenty na kilkoro dzieci
29 listopada 2015
Jak najszybciej uzyskać prawo do kontaktów z dzieckiem? Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania rozwodowego.
17 stycznia 2016

Jakich błędów nie popełnić w sprawie o podział majątku?

Podział majątku wspólnego małżonków może nastąpić niejako na trzy sposoby, poprzez uwzględnienie dokonania podziału w wyroku rozwodowym, poprzez spisanie odpowiedniej umowy w tym zakresie u notariusza oraz poprzez wytoczenie odrębnego postępowania o podział majątku po wyroku orzekającym rozwód. W praktyce podział majątku w wyroku rozwodowym rzadko kiedy udaje się przeprowadzić, sąd orzekający o rozwodzie jest bowiem władny uwzględnić wniosek również o podział majątku tylko jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, więc jeśli małżonkowie na etapie postępowania rozwodowego nie są zgodni co do podziału, to raczej będzie trzeba skorzystać z drugiej lub trzeciej możliwości podziału majątku wspólnego.

Podział majątku wspólnego przy znacznym skonfliktowaniu małżonków nie jest rzeczą prostą, a proces w tym przedmiocie może toczyć się nawet kilka lat, dlatego przygotowując się na tak zaciętą batalię warto ustrzec się kilku błędów, których uniknięcie, choć w pewien sposób może ułatwić i przyspieszyć to postępowanie.

Przede wszystkim przed skierowaniem wniosku do sądu o podział majątku, małżonkowie powinni spokojnie usiąść i porozmawiać na temat ewentualnego podziału. Spokojna rozmowa pozwoli nie tylko stłumić negatywne emocje i wyjaśnić sobie pewne kwestie, ale może też okazać się, że małżonkowie pomimo wcześniejszego konfliktu, co do samego podziału majątku mają podobne zdanie i proces sądowy wcale nie jest konieczny, bo wystarczy udać się do notariusza i tam dokonać podziału majątku. Wypracowanie kompromisu i skierowanie takiego zgodnego wniosku o podział majątku do sądu również ma swoje plusy, gdyż wówczas opłata od wniosku o podział majątku jest ustalona na niższym poziomie, a ponadto samo postępowanie sądowe będzie trwać zdecydowanie krócej. Jeśli jednak osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe i konieczne jest wystąpienie do sądu o przeprowadzenie podziału, należy do takiego postępowania odpowiednio się przygotować. Istotne jest, żeby nie podejmować decyzji pod wpływem emocji, gdyż wówczas najpewniej o czymś zapomnimy.

Dlatego przed złożeniem wniosku do sądu najlepiej jest spokojnie i bez pośpiechu zrobić coś na kształt spisu inwentarza, a więc listy na której wymienione zostaną wszystkie przedmioty należące do małżonka przed zawarciem związku małżeńskiego, gdyż będą one stanowić jego majątek osobisty, który nie podlega podziałowi, przedmioty nabyte co prawda w trakcie małżeństwa, które jednakże ustawodawca klasyfikuje jako majątek osobisty, przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego małżonków oraz rozliczenie wszystkich nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny i odwrotnie. Takie kompleksowe spisanie wszystkich składników majątku wspólnego i osobistego, przede wszystkim usystematyzuje całe postępowanie i zagwarantuje, że nic nie zostanie pominięte.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest przedstawienie w sądzie odpowiednich dowodów i powołanie właściwych świadków. Niestety wciąż dużą popularnością cieszy się przekonanie, że im więcej świadków pojawi się z naszej strony w sądzie to tym lepiej. Nic bardziej mylnego, świadkowie muszą mieć przede wszystkim wiedzę na temat przedmiotu postępowania w którym mają zeznawać, nie liczy się więc ilość, a jakość tych świadków. Na świadków należy więc powołać osoby, które faktycznie mogą w sądzie wykazać się wiedzą na temat wspólnego gospodarowania małżonków w trakcie małżeństwa, ich zarobków czy nawet wyposażenia wspólnego mieszkania, gdyż właśnie te okoliczności będą istotne, aby sąd mógł dokonać podziału majątku wspólnego.

Jeśli natomiast decydujemy się skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika podczas postępowania o podział majątku, należy pamiętać, żeby być całkowicie szczerym z osobą, która nas reprezentuje. Nikt nie lubi przyznawać się do własnych błędów czy słabości, jednakże zatajanie lub pomijanie pewnych informacji przed pełnomocnikiem z pewnością nam na dobre nie wyjdzie, gdyż pełnomocnik nie będzie w stanie skutecznie zareagować, jeśli przeciwnik podczas postępowania taką drażliwą kwestię poruszy. Nie należy również się łudzić, że niewygodne dla nas informacje po protu „nie wyjdą”, bo druga strona tak samo jak my chce uzyskać rozstrzygnięcie korzystne dla siebie, dlatego z całą pewnością nie będzie miała skrupułów, żeby ujawnić pewne fakty i tym samym nieco rozzłościć byłego małżonka. Szczerość z pełnomocnikiem jest więc bardzo ważna, gdyż od niej może zależeć powodzenie całego procesu.

Dość często po przebrnięciu przez całe postępowanie o podział majątku małżonkowie nie odczuwają ulgi, lecz rozczarowanie, a to dlatego, że oczekiwali odmiennego rozstrzygnięcia sądu w zakresie podziału. Przekonanie, że tylko nasze stanowisko jest słuszne i że sąd właśnie nasz wniosek powinien uwzględnić w całości może niestety prowadzić do gorzkiego rozczarowania całym postępowaniem. Kierując sprawę do rozstrzygnięcia przez sąd należy sobie uświadomić, iż sędzia jest bezstronny i rozpatrując sprawę ma obowiązek wysłuchać stanowiska jednej i drugiej strony, a następnie wydać na tej podstawie rozstrzygnięcie, które nie koniecznie pokryje się z naszym stanowiskiem. Oddając sprawę pod rozwagę sądu, nigdy nie należy z góry zakładać korzystnego dla nas rozstrzygnięcia, lepiej jest bowiem zostać miło zaskoczonym, niż zmierzyć się z goryczą porażki.

 

1 Komentarz

  1. Dominika pisze:

    Wielu osobom się wydaje, że praca adwokata jest taka prosta, jednak to tylko pozory, ponieważ właśnie okazuje się, że żadna sprawa nie jest prosta i zawsze trzeba szukać odpowiednich rozwiązań zgodnych z prawem

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve + twenty =